Enter your email address below and subscribe to our newsletter

بازداشت ۳ کلاهبردار در پرونده فروش غیرقانونی زمین‌های دولتی بم

رئیس دادگستری شهرستان بم از اجرای حکم تخریب سازه‌های غیرمجاز در زمین‌های دولتی شهرک امام خمینی بم در جهت احقاق حقوق مردم و عمل به قانون خبر دادو گفت: امکان واگذاری قانونی زمین‌ها به افراد زیان‌دیده از طریق طرح دعوی حقوقی و شکایت کیفری علیه فرد فروشنده اراضی دولتی شهرک امام خمینی فراهم شده است .

به دیگران هم بگویید

به گزارش کرمان‌نو به نقل از ایسنا، سلمان اعظمی‌ساردو در تشریح جزئیات رفع تصرف زمین‌های دولتی شهرک امام خمینی گفت: تخریب تصرفات در زمین‌های دولتی طبق حکم کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری و در راستای طرح ساماندهی شهرک امام خمینی بم انجام پذیرفته است و باعث حل مشکلات مردم و جلوگیری از گسترش حاشیه‌نشینی خواهد شد.
او افزود: زمین‌های دولتی شهرک امام خمینی از طریق فردی کلاهبردار به‌صورت غیرقانونی به غیر فروخته شده و در جلسات شورای پیشگیری از وقوع جرم نیز بارها غیرقانونی بودن این واگذاری‌ها مطرح و پرونده قضایی دراین‌رابطه تشکیل شده است.
این مقام قضایی تصریح کرد: افراد زیان‌دیده که این زمین‌ها را خریداری کرده‌اند، می‌توانند با طرح دادخواست حقوقی و شکایت کیفری خواهان ابطال اسناد و دریافت قیمت بروز ملک از فرد فروشنده شوند.
او افزود: علاوه بر تصرف زمین‌های دولتی، ساخت‌وسازهای صورت‌گرفته غیرمجاز و بر اساس اصول مقاوم‌سازی توسط شهرداری‌ها نبوده و بر همین اساس نگرانی‌هایی از باب نزدیکی به گسل وجود داشت و این امر اجرای حکم کمیسیون ماده ۱۰۰ را بیش‌ازپیش الزامی ساخته بود.
اعظمی ضمن تأکید بر رسالت دستگاه قضا بر تعیین تکلیف و حل مشکلات مردم یادآور شد: اجرای حکم کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری در شهرک امام خمینی از ساخت‌وسازهای غیرمجاز و گسترش تصرفات جلوگیری می‌کند؛ زیرا با اجرای عدالت است که قشر محروم سود می‌برد، این افراد گمان می‌برند اگر با قیمت اندک زمینی را خریداری کردند سود بردند؛ اما در واقع این دلالان هستند که سود می‌برند و ضرر اصلی را خریدار زمین‌ها متحمل می‌شوند و با اجرای این حکم از ساخت شهرک قشمی دیگری و گسترش حاشیه‌نشینی جلوگیری شد.
او با اشاره بر لزوم پایبندی به قانون توسط مسئولان در اجرای احقاق حقوق مردم گفت: با حل مشکل اسناد رسمی شهرک امام خمینی عده‌ای به دنبال سوءاستفاده بودند و با این کار جلوی سودجویان را گرفتیم و اگر مسئولین وقت خلاف کرده‌اند باید به خلاف آن مسئولین رسیدگی شود نه اینکه انتظار داشته باشد دستگاه قضایی خلاف یک مسئول را با خلاف دیگر بپوشاند.
سه کلاهبردار در پرونده فروش غیرقانونی زمین‌های دولتی بم بازداشت شده‌اند
دادستان عمومی و انقلاب شهرستان بم گفت: در پرونده فروش غیرقانونی زمین‌های دولتی شهرک امام خمینی بم تا کنون سه فرد کلاهبردار با قرار بازداشت موقت به زندان معرفی شده‌اند و برای افراد دیگری نیز قاضی پرونده دستور جلب صادر کرده است.
به نام جعفری زاده با بیان اینکه پرونده‌ای با همین موضوع در دادستانی باز است و سه نفر از متهمان این پرونده نیز زندان هستند و حکم کمیسیون ماده ۱۰۰ اجرا شد تا افراد متصرف طرح شکایت کنند و با شکایت افراد از شخص خریدار پرونده کیفری را رسیدگی می‌کنیم و زمین‌ها به افراد واجد شرایط واگذار می‌شود.
او با اشاره به بزرگ‌نمایی موضوع تخریب از سوی برخی افراد گفت: در اجرای حکم رفع تصرف و تخریب، خانه‌ای تخریب نشده و تنها حصارها تخریب شده‌اند و اصلاً سکونتی در آن مکان‌ها صورت نگرفته است و فقط حصار بلوکی بوده که به‌قصد تصرف اراضی دولتی انجام شده بود .
دادستان بم عنوان کرد: قانون می‌گوید اگر فردی حتی زمین دولتی از شخصی خریداری کرده و ساخت‌وساز هم انجام داده باشد تمام هزینه‌هایی که فرد متحمل شده را باید شخص مجرم پرداخت کند و این افراد می‌توانند با شکایت از فروشنده هزینه خود را دریافت کنند و به‌صورت قانونی زمین به افراد واگذار شود.

منبع :  Read More 

به اشتراک بگذارید
فاطمه آقاملایی
فاطمه آقاملایی
مقاله‌ها: 27228

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قبل از همه در جریان اخبار قرار بگیرید