Enter your email address below and subscribe to our newsletter

بحران آب‌وهوایی سبب افزایش بیماری می‌شود؟/ گسترش ابتلا به تب دنگی در مناطق مختلف جهان

آمار‌های رسمی نشان می‌دهد که بیش از هزار نفر بر اثر دنگی در بدترین شیوع تاریخ بنگلادش جان خود را از دست داده‌اند. آیا گسترش بحران آب و هوایی در جهان، باعث شیوع بیشتر بیماری‌های مسری شده است؟

به دیگران هم بگویید

به گزارش صدای زرند، بر اساس آمار اداره کل خدمات بهداشتی بنگلادش، از ژانوی سال میلادی جاری تاکنون بیش از هزار نفر از جمله ۱۰۰ کودک در اثر نوعی بیماری ناشی از پشه به نام تب دنگی جان خود را از دست داده‌اند و تعداد عفونت‌ها به بیش از ۲۰۸ هزار نفر افزایش یافته است.

در حالی که تب دنگی در این کشور آسیای جنوبی بومی است و عفونت‌ها معمولاً در طول فصل باران‌های موسمی بین جولای و سپتامبر به اوج خود می‌رسند، اما امسال افزایش موارد بسیار زودتر از قبل، بعنی اواخر آوریل آغاز شد.

دانشمندان می‌گویند که فصل طولانی باران‌های موسمی که شاهد دماهای گرم‌تر همراه با بارندگی‌های نامنظم و شدید بود، شرایط ایده‌آلی را برای پرورش پشه آئدس، که ناقل بیماری دنگی است، ایجاد کرد.

رسانه‌های محلی گزارش داده‌اند که هجوم بیماران به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، سیستم مراقبت‌های بهداشتی کشور را تحت فشار قرار داده است و بیمارستان‌ها با کمبود تخت و کارکنان برای مراقبت از مراجعه‌کنندگان مواجه شده‌اند.

افزایش مرگ‌ومیر بر اثر تب دنگی

به نقل از سی‌ان‌ان‌، تلفات ناشی از شیوع این بیماری نیز در سال ۲۰۲۳ تقریبا چهار برابر بیشتر از سال گذشته بوده است که ۲۸۱ نفر جان خود را از دست دادند. به گفته مقامات بهداشتی بنگلادش، تنها در ماه سپتامبر سال جاری، بیش از ۲۹ هزار و ۶۰۰ مورد ابتلا و ۳۹۶ مورد مرگ گزارش شد.

عفونت ویروسی، تب دانگ باعث علائمی شبیه آنفولانزا از جمله سردرد، دردهای عضلانی و مفاصل، تب و در برخی موارد خونریزی داخلی و مرگ می‌شود. این بیماری از طریق نیش پشه Aedes آلوده به انسان منتقل می‌شود و درمان خاصی برای این بیماری وجود ندارد.

بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت (WHO) دنگی در بیش از ۱۰۰ کشور بیماری بومی است و هر ساله ۱۰۰ میلیون تا ۴۰۰ میلیون نفر به این بیماری مبتلا می‌شوند.

سازمان جهانی بهداشت (WHO) اعلام کرد: در گذشته، شیوع بیماری عموماً محدود به مراکز شهری پرجمعیت مانند داکا پایتخت محل سکونت بیش از ۲۰ میلیون نفر بود. اما به گفته WHO، امسال عفونت‌ها به سرعت در تمام مناطق کشور از جمله مناطق روستایی گسترش یافت.

تدروس آدهانوم گبریسوس، مدیر کل سازمان جهانی بهداشت، می‌گوید: «آژانس سازمان ملل از دولت و مقامات بنگلادش برای تقویت نظارت، ظرفیت آزمایشگاهی، مدیریت بالینی، کنترل ناقل و مشارکت جامعه در طول شیوع بیماری حمایت می‌کند.»

اما درخواست‌هایی از سوی کارشناسان بهداشت عمومی در کشور وجود دارد که دنگی را بیشتر در اولویت قرار دهند و بر اقدامات پیشگیری از جمله تشخیص زودهنگام و دسترسی به خدمات بهداشتی کافی تمرکز کنند. عفونت‌های مکرر دنگی می‌تواند جدی‌تر و حتی کشنده‌تر باشد.

آژیر خطر بحران آب‌وهوا برای شیوع گسترده‌تر بیماری‌ها

این فراخوان‌ها برای اقدام به بنگلادش محدود نمی‌شود. از آنجایی که سیاره به دلیل سوزاندن سوخت‌های فسیلی به سرعت گرم می‌شود، شیوع بیماری در مناطق جدید جهان شایع‌تر خواهد شد.

به گفته سازمان جهانی بهداشت، تعداد جهانی موارد ابتلا به تب دنگی در دو دهه گذشته هشت برابر شده است.

با بدتر شدن بحران آب‌وهوا، بیماری‌های منتقله از طریق پشه مانند دنگی، زیکا، چیکونگونیا و تب زرد احتمالاً گسترش بیشتری می‌یابند و تأثیر بیشتری بر سلامت انسان خواهند داشت.

امسال، تب دنگی به شدت آمریکای جنوبی را تحت تاثیر قرار داده و پرو با بدترین شیوع خود در تاریخ مواجه شده است. همچنین افزایش موارد ابتدا در فلوریدا مقامات را بر آن داشت تا چندین شهرستان را در حالت آماده باش قرار دهند. در آسیا، افزایش موارد ابتلا، سریلانکا، تایلند و مالزی و سایر کشورها را در برگرفته است و کشورهای آفریقایی، مانند چاد، نیز شیوع بیماری را گزارش کرده‌اند.

عبدی محمود مدیر هشدار و پاسخ سازمان جهانی بهداشت، شیوع این بیماری را آژیر خطر بحران آب‌وهوا خواند و گفت کشورهای بیشتری بار سنگین این بیماری‌ها را تجربه می‌کنند.

منبع :  Read More 

به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قبل از همه در جریان اخبار قرار بگیرید