Enter your email address below and subscribe to our newsletter

خاک پای پیرغلامان حسینی سُرمه چشم کرمان می شود

چقدر جای حاج آقا لطفی، حاج آقا جبارپور و حاج‌آقا شجاعی پیرغلامان کرمانی آقا امام حسین (ع) خالی‌ست که در بیست‌و‌یکمین اجلاس پیرغلامان ایران از رفقای قدیمی خود میزبانی کنند.

[#item_full_content] 

مهسا حقانیت: حاج آقا ماشاالله لطفی پیرغلام امام حسین (ع) در کرمان بود، پیرغلامی که حدود ۵۰ سال عصرهای تاسوعا و عاشورا در ورودی تکیه فاطمیه می ایستاد و به هیئت های عزاداری خیرمقدم می گفت، اما چند سالی ست که او و تعدادی دیگر از پیرغلامان حسینی از جمله حاج آقا جبارپور پیرغلام تکیه میدان قلعه و حاج آقا سید شجاعی پیرغلام تکیه گلبازخان دیگر در جمع ما نیستند و حالا که میزبانی بیست ویکمین اجلاس پیرغلامان حسینی ایران به کرمان رسیده است، چقدر جای خالی شان احساس می شود.

کرمان حسین آباد است

کرمان را حسین آباد می خوانند، زیرا مراسم عزاداری و روضه خوانی اهل بیت (ع) در این شهر به محرم و صفر خلاصه نمی شود و این آیین سرتاسر سال در مکان های مذهبی و خانه های کرمانی ها برپاست، عشق به آقا سیدالشهدا (ع) در قلب بسیاری از کرمانی ها از دوران کودکی و با حضور در مراسم آقا امام حسین (ع) می شود و تا پایان عمر این قلب به عشق حسین (ع) می تپد.

حساب پیرغلامان کرمانی ها هم که معلوم است، آدم های سینه سوخته ای که با نوای گرم خود مردم را به صحرای کربلا می برند و قصه کربلا و از آنچه بر اهل بیت (ع) گذشت را برای شان تعرف می کنند.

کرمان؛ شهر تکیه های قدیمی

اما کرمان به عنوان یکی از شهرهای تاریخی ایران دارای مکان های مذهبی قدیمی زیادی ست، در محله های قدیمی کرمان که قدم بزنی از هر کوچه و پس کوچه ای که بگذری یک حسینیه، تکیه و یا مسجد قدیمی را به راحتی می توانی مشاهده کنی.

در یکی از محله های قدیمی کرمان به دنیا آمده ام و از کودکی شاهد ارادت کرمانی های اصیل به سیدالشهدا (ع) و اهل بیت (ع) بوده ام، با چشم خود پیرغلامان زیادی را دیده ام که با سن و سال زیاد اما مانند کودکان برای مصیب های سیدالشهدا (ع) اشک ریخته اند.

تکیه های قلعه، قلعه محمود، فاطمیه، جوی مویدی، بُنگی ها، نوروزعلی، گلبازخان و محله شهر از قدیمی ترین تکایای کرمان هستند که سالانه پذیرای جمع زیادی از عزاداران حسینی هستند.

خاک پای پیرغلامان سُرمه چشم کرمان می شود

بیستمین اجلاس پیرغلامان و خادمان حسینی طی روزهای گذشته در گیلان برگزار شد و روز گذشته ۱۴ مهرماه جاری در اختتامیه این اجلاس هم پرچم بیست ویکمین اجلاس به کرمانی ها سپرده شد تا سال آینده خاک پای پیرغلامان سُرمه چشم کرمان شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کرمان که به نیابت از آقای استاندار در آئین حضور داشت و پرچم بیست ویکمین اجلاس پیرغلامان و خادمان حسینی را دریافت کرد با اشاره به اینکه میزبانی این اجلاس یک توفیق بود که نصیب کرمان شد، می گوید: کمیته برگزاری اجلاس پیرغلامان و خادمان حسینی توسط معاون منابع انسانی استاندار و صدا و سیمای کرمان تشکیل می شود.

کرمان مصداق بارز ما ملت امام حسینیم حاج قاسم است

امیر حسن زاده به سخن سردار حاج قاسم سلیمانی مبنی بر اینکه ما ملت امام حسینیم اشاره و بیان می کند: کرمان ما مصداق این جمله سردار سلیمانی ست و کرمانی ها ارادات ویژه ای به سیدالشهدا (ع) دارند.

وی می گوید: آیین روضه خوانی و عزاداری در خانه ها و اماکن مذهبی قدیمی کرمان مانند خانه آقای خوشرو، شترداران، خانه آقا ماشاالله، صفه عزاخانه، تکیه های محله شهر، فاطمیه، قلعه سابقه طولانی دارد.

معاون اقتصادی استاندار کرمان همچنین از مکان هایی مانند گلزار شهدا، محل ساخت گنبد امام حسین (ع)، حسینیه ثارالله و بیت الزهرای حاج قاسم را ازجمله محل هایی ذکر می کند که نشان از اعتقاد مردم کرمان به امام حسین (ع) دارد. حسن زاده ابراز امیدواری می کند: بیست ویکمین اجلاس پیرغلامان و خادمان حسینی در فضای معنوی کرمان و با اخلاص و کمک مردم و دستگاه ها و ادارات به شکل آبرومندانه ای برگزار شود.

 

در اجلاس بیستم چه گذشت؟

بیستمین اجلاس پیرغلامان و خادمان حسینی در حالی طی سه روز در گیلان برگزار شد که بیش از ۵۰۰ مهمان کشوری و ۴۵ مهمان خارجی در این اجلاس شرکت کردند و دیدار با خانواده شهدا، اعزام پیرغلامان به ۷۲ نقطه گیلان و دیدار با خانواده معظم شهدا و حضور در گلزار شهدا و حوزه های علمیه، برپایی آئین عصری با شعر، برپایی کنگره شهدای مداح و همایش میرزاشناسی باعنوان روایت حسینی نهضت جنگل و ویژه برنامه همایش ستایشگران بانو با حضور ۱۵۰ بانوی ستایشگر آل الله از جمله بخش های این برنامه بود.

حال باید منتظر ماند و دید کرمانی ها برای میزبانی از پیرغلامان و خادمان حسینی در شهری که به حسین آباد معروف است چه برنامه هایی را تدارک می بینند.

انتهای پیام/

 

به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قبل از همه در جریان اخبار قرار بگیرید