Enter your email address below and subscribe to our newsletter

رتبه ترسناک و عجیب ایران در چاقی بین کشورهای دنیا

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: شایع‌ترین بیماری در ایران چاقی است و بیش از ۷۰ درصد افراد جامعه، چاق هستند و ۴.۵ درصد افراد چاقی مفرط دارند که این عدد روبه‌افزایش است؛ لذا نیازمند برنامه‌های اصلاحی عمیق در این بازه هستیم.

[#item_full_content] 

به گزارش کرمان‌نو به نقل از مهر، علیرضا زالی، صبح چهارشنبه در افتتاحیه چهاردهمین کنگره بین‌المللی بیماری‌های غدد درون‌ریز و متابولیسم در سالن ابوریحان دانشکده علوم پزشکی دانشگاه شهید بهشتی، اظهار کرد: در بررسی‌های ما آنالیز دقیقی از رتبه‌های علمی داشتیم به‌ویژه که در رشته غدد و متابولیسم درجه خوب و ممتازی را داریم.

او با تأکید بر اینکه چالش‌های بیماری‌های غدد و متابولیسم تلاش گسترده همکاران را می‌طلبد، افزود: شایع‌ترین بیماری در ایران چاقی است و بیش از ۷۰ درصد افراد جامعه، چاق هستند و ۴.۵ درصد افراد چاقی مفرط دارند که این عدد روبه‌افزایش است؛ لذا نیازمند برنامه‌های اصلاحی عمیق در این بازه هستیم.

 زالی ادامه داد: دیابت مسئله جدی نظام سلامت است که در سال‌های آینده این مشکل افزایش می‌یابد به طور مثال با قند ۱۲۶، حدود ۱۵ درصد مردم در استان تهران دیابت دارند پیش‌بینی می‌کنیم در استان تهران و در عرصه ملی، تعداد افراد «پر دیابت» به ۲۵ درصد افزایش پیدا کنند آمار نشان می‌دهد از ۴ ایرانی ۳ نفر آگاه به دیابت خود هستند.

او با بیان اینکه باید بپذیریم ایران جزو ۶ کشور چاق در دنیا است، افزود: در بحث تیروئید نیز حدود ۱۰ درصد افراد یک گرفتاری تیروئید دارند پیش‌بینی می‌کنیم در ایران ۷ درصد افراد پرکاری تیروئید اوورت داشته باشند و هشدار داریم که در سال‌های آینده شانس سرطان تیروئید افزایش می‌یابد.

او افزود: وجود حدود ۵۰۰ فوق‌تخصص غدد و متابولیسم، ظرفیت ممتازی برای رفع چالش‌های این حوزه است.

 

به اشتراک بگذارید
فاطمه آقاملایی
فاطمه آقاملایی
مقاله‌ها: 28433

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قبل از همه در جریان اخبار قرار بگیرید