Enter your email address below and subscribe to our newsletter

رشد ۱۶درصدی کلاهبرداری اینترنتی در کرمان

گلدشت کرمان/ معاون قضایی، اجتماعی وپیشگیری ازوقوع جرم دادگستری کل استان کرمان در دومین جلسه نشست تخصصی بررسی جرائم مرتبط با کلاهبرداری که در کرمان برگزار شد با اشاره به اینکه کلاهبرداری و تحصیل مال از طریق نامشروع به عنوان یکی از مهمترین جرائم علیه اموال و مالکیت است، افزود: بررسی آمارهای رسمی نشان می نوشته رشد ۱۶درصدی کلاهبرداری اینترنتی در کرمان اولین بار در پایگاه خبری گلدشت کرمان. پدیدار شد.

گلدشت کرمان/ معاون قضایی، اجتماعی وپیشگیری ازوقوع جرم دادگستری کل استان کرمان در دومین جلسه نشست تخصصی بررسی جرائم مرتبط با کلاهبرداری که در کرمان برگزار شد با اشاره به اینکه کلاهبرداری و تحصیل مال از طریق نامشروع به عنوان یکی از مهمترین جرائم علیه اموال و مالکیت است، افزود: بررسی آمارهای رسمی نشان می دهد که تنها در فاصله زمانی دو سال گذشته بالغ بر ۱۵۶ هزارو ۸۳۹ فقره انواع کلاهبرداری و تحصیل مال از طریق نامشروع در سراسر کشور به وقوع پیوسته است که نشان از رشد ۲۶.۵ درصدی کلاهبرداری و تحصیل مال از طریق نامشروع می باشد.

سید مهدی قویدل بیان داشت: جرم کلاهبرداری در سال های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ از نظر فراوانی وقوع، در صدر جدولِ ۱۰ اولویت اتهامات یا جرائم کل ۳۱ استان بوده است.

این مقام قضایی با اشاره به اینکه یکی از دلایل رشد جرائم، اعتماد و زودباوری است، گفت: باتوجه به گسترش و پیشرفت روز افزون فضای مجازی در تمام ابعاد زندگی بشر، فضای مجازی قابلیت انجام بیشترین جرائم را پیدا کرده است.

معاون قضایی، اجتماعی وپیشگیری ازوقوع جرم دادگستری کل استان کرمان ابراز داشت: جرائم یارانه ای وقتی محقق می شوند که به نوعی با تجارت الکترونیک در ارتباط باشد لذا ممکن است آحاد افراد جامعه را درگیر کند.

وی ضمن بیان این مطلب که مجرمین با استفاده از اندکی بهره هوشی به جای زورگیری و کیف قاپی و… دست به ارتکاب جرم می زنند و در فضای مجازی مخفی می شوند، ادامه داد: چنین افرادی روز به روز در حال افزایش هستند و تعداد زیادی از هموطنان قربانی این مجرمان سایبری می شوند.

قویدل ادامه داد: متاسفانه این جرائم در کرمان رو به افزایش است به طوری که در ۸ ماهه گذشته نسبت به مدت مشابه سال گذشته، شاهد رشد ۱۶ درصدی در این زمینه بوده ایم و در زمینه جرائم رایانه ای، استان کرمان در جایگاه اول و دوم قرار دارد.

این مقام قضایی خاطر نشان ساخت: دلیل به دام افتادن شهروندان در دام کلاهبرداران سایبری، عدم اطلاع آنها از شیوه های جدید مجرمین است که طعمه کلاهبرداران می شوند به طوری که آمارها نشان داده بزه دیدگان کرمانی جزو ردیف های اول قربانی های کلاهبرداری های سایبری می باشند.

وی تاکید کرد: باتوجه به اینکه جرائم رایانه ای روز به روز به شکل نوینی و شگردهای خاصی ایجاد می شوند لذا می طلبد که به بهترین و موثر ترین شکل، در جهت ارتقا آگاهی عمومی به مردم اطلاع رسانی شود.

قویدل راستی آزمایی و شفاف سازی اطلاعات در فضای مجازی را بسیار مهم دانست وگفت: همچنین دستگاه های اجرایی و قضایی و انتظامی در زمینه مسئولیتی که عهده دار هستند، باید در جهت پیشگیرانه اقدام کنند تا از بروز جرائمی مانند کلاهبرداری های سایبری جلوگیری شود.

معاون قضایی دادگستری استان کرمان، شناسایی دلایل و عوامل اجتماعی افزایش کلاهبرداری ها و تحصیل نامشروع و احصاء راهکارهای پیشگیرانه و اجرای آنها در استان را از ضرورت های اجرای برنامه در سال ۱۴۰۲ دانست.

وی درخصوص راهکارهای اصلی و نافذ پیشگیری از وقوع کلاهبرداری و تحصیل مال از طریق نامشروع، بیان داشت: مشخص نمودن دقیق جرائم فضای مجازی و روش های جدید آن، عمل به قوانین متعدد فضای مجازی، شفاف سازی فضای مجازی و اعتماد سازی لازم و انتشار اطلاعات شفاف از آن و ارتقا آگاهی های عمومی درخصوص مواجهه با جرائم فضای مجازی از جمله موارد ضروری و مهمی هستند که می تواند درپیشگیری از وقوع جرم موثر باشند.

نوشته رشد ۱۶درصدی کلاهبرداری اینترنتی در کرمان اولین بار در پایگاه خبری گلدشت کرمان. پدیدار شد.

منبع :  Read More 

به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قبل از همه در جریان اخبار قرار بگیرید